ZOSTAŁO:        DNI             H             MIN             S

Sponsor główny
Senvion
Sponsor
wentoVensysCRETPA HorwathVortexseebawind
Wystawcy

Zakończyła się IX edycja Konferencji i Targów PSEW

Zakończyła się IX edycja Konferencji i Targów PSEW

 

Na dwa dni Serock stał się europejską stolicą energetyki wiatrowej. Wszystko za sprawą największej branżowej imprezy - Konferencji i Targów Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. Uczestnicy wysłuchali między innymi wystąpienia dyrektora generalnego Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej - Thomasa Beckera oraz Sekretarza Generalnego Światowej Rady Energetyki Wiatrowej – Steve`a Sawyera.

Podczas trwania Konferencji i Targów PSEW Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Thomas Becker wskazał na istotną rolę, jaką odgrywa Polska w rozwoju energetyki wiatrowej: „Polska znajduje się od trzech lat w pierwszej dziesiątce rynków wiatrowych UE. Są czynniki, które stoją za tym sukcesem Polski, a są to dobre warunki wiatrowe, nadal w miarę dobre ramy polityczne, stosunkowo silny lokalny przemysł i uznanie potrzeby zdywersyfikowania miksu energetycznego tak, aby nie był zbyt zdominowany przez jedno źródło”.

Thomas Becker podkreślił również, że zaproponowany przez Komisję Europejską cel zwiększenia udziału OZE w unijnym miksie energetycznym do 27% do 2030 r. jest zbyt niski: „Zaproponowany przez Komisję Europejską cel 27 proc. udziału OZE w 2030 roku w miksie energetycznym nie jest ambitny. Prognozy wskazują, że będzie to stan, który w 2030 roku zaistnieje wskutek naturalnego rozwoju tej sfery biznesowej. Proponujemy zwiększyć cel z 27 proc. do 30 proc.”

Podczas Konferencji premierę miał raport CASE-Doradcy „Subsydiowanie wydobycia węgla kamiennego  brunatnego w Polsce w latach 2010 – 2013”. Wyniki raportu zaprezentował Prezes CASE-Doradcy, dr Andrzej Cylwik.  W latach 2010 – 2013 całkowite wsparcie dla węgla wynosiło - 22 mld zł, a bezpośrednie dla OZE o połowę mniej - 10,3 mld zł. A tak naprawdę czterokrotnie mniej,  jeżeli od całej sumy wydanej na OZE odejmiemy 4,9 mld zł na dopłaty do spalania węgla razem z biomasą w elektrowniach systemowych czy na dopłaty do starych elektrowni wodnych.


Polska energetyka powinna w większym stopniu opierać się na rodzimych źródłach. To niewątpliwie węgiel, choć wydobycie staje się coraz trudniejsze. Z biegiem lat może nim być gaz łupkowy, ale kluczowym uzupełnieniem będą odnawialne źródła energii – powiedział Andrzej Cylwik.


W tym roku do Serocka na najważniejszą konferencję PSEW przyjechało ponad 600 osób – w pełni zajęte były też powierzchnie targowe.


W ciągu dwóch dni w Hotelu Narvil w Serocku spotkali się inwestorzy, przedsiębiorcy oraz klienci indywidualni. Blisko 50 wystawców z całego świata zaprezentowało listę nowych produktów, usług i rozwiązań technologicznych z zakresu energetyki wiatrowej. W trakcie pięciu sesji tematycznych (Przyszłość miksu energetycznego w Polsce, Biznes i Polityka, Przyszłość Energetyki Wiatrowej, Kluczowe aspekty OOŚ dla farm wiatrowych, Przyłączanie do sieci) wykłady wygłosiło ponad 50 panelistów. To jedyne wydarzenie w Polsce, które w tak kompleksowy sposób pokazuje jak bardzo nasza branża jest ważna dla polskiego sektora energetyki. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że tylu znamienitych gości zdecydowało się na przyjazd do Serocka – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes PSEW.   

Powrót

Patron medialny
Nowa EnergiaCIREIOZE
REOCzysta Energia
Paliwa i energetykaInżynieria Biznes Polska
IOZEREchargeGłos Ekologii